Masz uwagi? Napisz!
This text is replaced by the Flash movie.
Dzisiaj jest: Poniedziałek, 18 lutego 2019 oraz 49 dzień roku. Imieniny: Konstancji, Maksyma,
Pogoda w Regionie (więcej
5.4°C

Nasze radio kiedyś było nie mniej nowoczesne niż jest dzisiaj. Radjo Poznańskie, dziś Radio MERKURY, było przecież w chwili powstania samą nowoczesnością, osiągnięciem technicznym na miarę epoki.

.

Kiedy w listopadzie 1920 roku Amerykanie w Pittsburghu wysłuchali pierwszej audycji rozgłośni publicznej - w Polsce rozpoczęły działalność wytwórnie sprzętu radiowego Farad i Radiopol, ruszyły kursy przygotowujące radiowców i (po intensywnych działaniach organizacyjnych) 24 kwietnia 1927 roku przemówiło własnym i jakże uroczystym głosem Radjo w Poznaniu. (Rok wcześniej działalność programową zainaugurowało Polskie Radio w Warszawie).

.

Wielkopolanie:
- sami zebrali pieniądze na swoje radio (kapitał zakładowy 239 tys. w złocie)
- wybudowali nadajnik przy ul. Bukowskiej (dziś w tym miejscu znajduje się konsulat Federacji Rosyjskiej)
- przygotowali studia nadawcze - pierwszy adres: Plac Wolności 11
- zdobyli od Polskiego Radia koncesję na nadawanie (znacznie wcześniej, niż planowała to centrala)... by właśnie 24 kwietnia 1927 roku punktualnie o godzinie 17.00 przemówić do wielotysięcznego tłumu zgromadzonego na Placu Wolności. Ludzie ze wzruszeniem - dziś dla nas niemal niepojętym - słuchali dzwięków płynących z gigantofonów.

.

Szybko Radjo Poznańskie wyrobiło sobie w kraju opinię rozgłośni muzycznej o przebogatym repertuarze. Ledwie radio rozpoczęło działalność, a już na antenie pojawiły się poruszające odbiorców słuchowiska, między innymi Robinson Cruzoe. Nie brakowało audycji kulturalnych, a Poznań jako pierwszy wprowadził do programu radiowego dni narodowe poświęcone kulturze, gospodarce i polityce różnych krajów (tradycje te podtrzymuje Radio Merkury).

.

Sto tysięcy Słuchaczy - szacuje się, że tyle właśnie osób codziennie słuchało tych audycji po pierwszym roku działania radia. A dzień zaczynali od gimnastyki porannej, potem, uczyli się języków obcych - obie audycje to absolutna nowość w polskiej radiofonii. Cała Polska przeżywała zradiofonizowaną w Poznaniu Obronę Częstochowy (z Potopu), a tysiące kibiców sportowych przylepionych do głośników po raz pierwszy w Polsce słuchało bezpośredniej transmisji meczu piłkarskiego. Grały: Warta Poznań i Philips Eidhoven (5:2 dla Warty!). Radio spełniało wiele oczekiwań swoich Słuchaczy - dlatego wiele było pionierskich przedsięwzięć. Także po raz pierwszy w dziejach naszej radiofonii nadano z Katedry na Ostrowie Tumskim transmisję nabożeństwa (anegdota głosi, że to podniosłe wydarzenie poprzedziła reklama - Najtaniej i najlepsze świece kupić można u Alfreda Okoniewicza na ulicy Tęczowej).

.

.

Dzieje autonomicznej, wielkopolskiej radiofonii zakończyły się w październiku 1933 roku. Od tego czasu Radjo Poznańskie jest częścią Polskiego Radia S.A. w Warszawie. Poznańska rozgłośnia miała silną pozycję przygotowując wiele audycji na antenę ogólnopolską. Polskie Radio w Poznaniu zamilkło na prawie sześć lat 3 września 1939 roku o północy. Poznański radiowęzeł ruszył ponownie 2 marca 1945 roku. W rok później Wielkopolanie znów usłyszeli takty muzyki, w rytm której prowadzono gimnastykę poranną. Przez ponad rok po wojnie program Rozgłośni Poznańskiej nadawany był w całości (!) na żywo.

.

Od maja 1957 roku rozpoczęła się wspólna historia Rozgłośni Poznańskiej i... telewizji. Powstał Poznański Ośrodek Radiowo - Telewizyjny. Radio i telewizję łączyły: administracja, finanse, zaplecze techniczne, nawet program. Rozwód nastąpił 16 września 1993 roku gdy podpisano akt notarialny powołujący z dniem 1 października 1993 roku Radio Merkury S.A. - Rozgłośnię Regionalną Polskiego Radia w Poznaniu.

.

Radio Merkury SA to jedna z 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia. Jako samodzielna spółka skarbu państwa funkcjonuje od 1993 roku, realizując misję radia publicznego. Finansowana z rozdzielanego między media publiczne abonamentu - musi zapewnić godziwą rozrywkę, szybką i dobrą informację, rzetelną publicystykę, wszystkim Słuchaczom.

.

.

Nadajemy na sześciu częstotliwościach i docieramy do wszystkich mieszkańców Wielkopolski. Z nami budzą się, wstają, siadają do śniadania, jadą do pracy (niestety często razem stoimy w ulicznych korkach), spędzają cały dzień, by wieczorem odetchnąć przy relaksującej muzyce.

.

O to, by docierający do naszych słuchaczy program był najwyższej próby, dba kilkudziesięciu dziennikarzy i współpracowników radia - w Poznaniu oraz najważniejszych miastach regionu. Wyposażeni w mikrofony, nowoczesne urządzenia transmisyjne (w tym jedyny w tej części kraju terenowy wóz reporterski), komputery, a przede wszystkim - w otwarte na świat głowy pilnują, byście Państwo w głośnikach swoich radioodbiorników słyszeli rzeczywistość. Prawdziwą rzeczywistość.

Copyrights © Radio Merkury S.A - Polskie Radio – Regionalna Rozgłośnia w Poznaniu - Wszystkie prawa zastrzeżone.
w górę strony