Masz uwagi? Napisz!
This text is replaced by the Flash movie.
Dzisiaj jest: Środa, 21 lutego 2018 oraz 52 dzień roku. Imieniny: Eleonory, Kiejstuta,
Pogoda w Regionie (więcej
5.4°C

Zdobyli "EZ" lotnisko i samoloty. Dla Polski!

Publikacja: 05.01.2012 g.12:07  Aktualizacja: 05.01.2012 g.15:00
Zmień rozmiar tekstu
Drukuj

Fot. Wojciech Chmielewski To był początek polskiego lotnictwa. 93 lata temu rozpoczęły się walki powstańców wielkopolskich o Ławicę. Dzięki nim zdobyto sprzęt warty 200 milionów marek i utworzono pierwsze eskadry polskiego lotnictwa.

Walki trwały dość krótko - powstańcy zaatakowali i ostrzelali m.in. wieżę lotniska i koszary. Ładunek który trafił w wieżę doprowadził do kapitulacji Niemców.  - Była to bardzo szybka akcja zaledwie jednego powstańczego oddziału. - mówi Jacek Lidwin z grupy Miłośników Historii "Wiarus". - Straty wynosiły dwóch ludzi po stronie niemieckiej i jeden po polskiej, a więc były bardzo małe - dodaje.

Powstańcy przejęli wszystko, co było na lotnisku: m.in. hangary i samoloty. Już dzień później nad miastem pojawiły się samoloty z polskimi pilotami. 7 i 8 stycznia Niemcy dokonali nalotu na Ławicę, który na szczęście okazał się bezskuteczny.

Latem 1919 roku na Ławicy powstała szkoła pilotów. Były organizowane kursy dla mechaników. Była tam także kolebka jednostek balonowych. W uroczystości na Ławicy uczestniczyli także uczniowie klas lotniczych szkół na Głuszynie oraz piloci z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach.

8 Obejrzyj: Zobacz zdjęcia
 

Komentarze (1)
Ela
Chwała powstańcom, długie lata musieli żyć w ukryciu. Dziś doczekali sie pamięci. Jedynie żal, że wielu nie doczekało tej chwili. Dziękuję grupie rekonstrukcyjnej Grolman za tabliczki przy grobach na Cmentarzu Junikowskim. Dziś mój wujek miałby okazję do radości i satysfakcji.
05.01.2012 godz. 10:50
Copyrights © Radio Merkury S.A - Polskie Radio – Regionalna Rozgłośnia w Poznaniu - Wszystkie prawa zastrzeżone.
w górę strony