Masz uwagi? Napisz!
This text is replaced by the Flash movie.
Dzisiaj jest: Środa, 21 lutego 2018 oraz 52 dzień roku. Imieniny: Eleonory, Kiejstuta,
Pogoda w Regionie (więcej
5.4°C
Brak kontraktów - chorzy czekają - Radio Merkury Poznań

Brak kontraktów - chorzy czekają

Publikacja: 03.01.2012 g.16:12  Aktualizacja: 04.01.2012 g.10:08
Zmień rozmiar tekstu
Drukuj

Fot. (Radio Merkury) Poznański Szpital im. Przemienienia Pańskiego nie zawarł kontraktów dla sześciu z ponad 20 poradni specjalistycznych. Bez opieki w przyszpitalnych gabinetach zostali między innymi chorzy przygotowujący się do przeszczepu i po takich operacjach.

Kontraktu nie mają też poradnie: pulmonologiczna przy Szamarzewskiego, która do tej pory opiekowała się kilkunastoma tysiącami pacjentów oraz poradnia transplantacji szpiku. Naczelny lekarz szpitala dr Szczepan Cofta nie rozumie decyzji Funduszu. - Pacjenci przed przeszczepami i po przeszczepach szpiku zostali pozbawieni bez opieki z dnia na dzień. Wiemy, że będą podejmowane próby żeby sytuację odwrócić, ale martwimy się bieżącą sytuacją. Sądzimy, że doszło w tym wypadku do jakiejś pomyłki.

O kontrakty dla poradni specjalistycznych walczy też szpital MSWiA. Bez umowy są tam cztery z kilkunastu poradni. Dyrektor placówki Przemysław Daroszewski już zapowiada odwołanie od decyzji Funduszu.

W Pile poradnie specjalistyczne też mają kłopoty z podpisaniem kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia. Połowa gabinetów Niepublicznego Zespołu Poradni Specjalistycznych "Puls" jest nieczynna, choć są już w nich zarejestrowani pacjenci. Na razie pacjenci poradni np. kardiologicznej dla dorosłych czy dzieci, neurochirurgicznej, nefrologicznej czy diabetologicznej nie mają dostępu do specjalistów, aby uzyskać bezpłatną poradę lub pomoc. W pilnym przypadkach pozostaną im wizyty w szpitalnym oddziale ratunkowym lub prywatnym gabinecie lekarskim.

Jak tłumaczy Tomasz Prałat, dyrektor medyczny pilskich poradni "Puls", jednym z podstawowych warunków podpisania umowy z Nardowym Funduszem Zdrowia była konieczność funkcjowania gabinetów specjalistycznych przynajmniej trzy razy w tygodniu - przed i po południu.  W takiej sytuacji są kłopoty z kadrą specjalistów. Nie wszyscy z nich mogą przyjmować pacjentów do południa, kiedy większość ma etatowe obowiązki w szpitalu.

Na stronach wielkopolskiego NFZ w zakładce "dla pacjenta - gdzie się leczyć", można znaleźć pełną listę poradni specjalistycznych, które w tym roku podpisały kontrakty z Funduszem. To w sumie ponad dwa tysiące gabinetów świadczących usługi w całym regionie. Informację można też uzyskać dzwoniąc pod numer bezpłatnej infolinii 800 800 805.  

Więcej o problemach z kontraktami tutaj.

Komentarze (6)
anna
Mój tato starszy pan chodzi z cewnikiem już miesiąc, biegamy po lekarzach, przychodniach, szpitalach i zawsze mamy źle wypisane skierowanie, albo nie od takiego lekarza, albo nie do takiej przychodni, a to jeszcze co innego.. Ratunku.. Do urologa dostać się to cud. Chyba , ze prywatnie.. trzeba czekać w niebotycznej kolejce. I nikogo nie obchodzi, ze trudno tak żyć z tym cewnikiem. Mocz jest odprowadzany, wszędzie słyszymy. Paranoja.
05.01.2012 godz. 14:50
hetman
czy istnieje lepsze slowo na okreslenie tej sytuacji niz BURDEL ? czas juz chyba wyjsc na ulice ...
04.01.2012 godz. 13:19
Ana
Nie wiem, czy wszystko co ostatnio się dzieje ma spowodować w ludziach strach, lęk, przerażenie? to prawda, że wtedy można z ludźmi zrobić wszystko. Już to było, czy naprawdę tego chcemy znowu? Kiedy opamiętamy się wszyscy? bo to sprawa nas wszystkich. Kiedy słyszę o szkołach, kulturze, opiece medycznej dochodzę do wniosku, że lepiej spychaczem zlikwidować całą sferę życia społecznego, zamknąć ludzi w lochach stworzyć podziemne fabryki, bo "ci" na górze muszą się mieć dobrze i oczywiście problemy przestaną istnieć. Opamiętajmy się, przestańmy ciągle się straszyć. Decydenci powinni wiedzieć (tylko czy oni cokolwiek wiedzą), że istnienie NFZ, Oświaty, Kultury zależy od nas wszystkich, bo wszyscy partycypujemy w kosztach.
04.01.2012 godz. 10:40
jerzy7731
Wszelkieggo typu systemy uznaniowe dla urz¶dników są systemami ze względu na sposób konstrukci sustymami silnie pro korupcyjnymi ( np. syste, kontrsaktów, zapisów do dprcjsalistów, .... . ).

Na tego typu sytuacje jest prosta recepta:
- prawie każdy posiada telefon komórkowy z funkcją dyktafonu,
- zatem w przypadku kontaktu z osobami w układach o potyencjalnej silnej korupcyjności:

proponuję:
- przed nawiązaniem kontaktu - uruchomić funkcję - dyktafon,
- odbyć spotkanie ( można telefon położyć na biurku, .... etc ),
= po zakończeniu kontaktu ewentualnie odsłuchać nagrania i z archiwizowania jego,

Następnie w zależności od uznania:
= nic nie robić ( zachować na pamiotke - tak na wszelki wypadek ),
= mniej lub bardziej anonimowo umieścic to nagranie w internecie ( strona internetowa dowolna ),
= skontaktować się z mediami i przekazać to nagranie fachowcom,
= skontaktować się z CBA i przekazać to nagranie fachowcom.

Istnieje także możliwość uzupełnienia nagrania: zdjęciami, filmikami, itd ( aparat komórkowy ).

Tak na wszelki wypadek np. sekretarkom proponuję wykonywanie w2w czynności w celu zapewnienia sobie np. ciągłości pracy i bezpieczeństwa w pracy!?
04.01.2012 godz. 08:16
jerzy7731

Problem zmiany lekarza czy przychodni rodzi nowe następujące problemy ( zawirowania z tytułu horej ideii kontraktów ):
a. dokumentacja medyczna historii horób i leczenia pacjenta, kto jest właścicielem niniejszej dokumentacji i na jakich zasadach za jaką odpłatnością,
b. problem poznania dokumentacji i samego pacjenta przez nowego lekarza: na jakich zasadach i za jaką odpłatnością,
c. problematyka utrat pracy i odpraw przez lekarzy i personel oraz zatrudnienia w ewentualnych nowych miejscach pracy,
d. kto i na jakich zasadach pokryje straty ( koszty ) placówek z tytułu np. modernizacji, doposażenia, .... , jednostek medycznych, ( czy to jest fundusz w ramach kontrktów czy inwestycji ),
e. kto i na jakich zasadach zapłaci za to, że określona placówka medyczna z powodu np. nie dostania kontraktu ponosi straty w: amortyzacji wyposażenia, konserwacji i utrzymywaniu masy nie wykorzystanej: budynki, aparatura, .... .

Jak znam życie:
- powyższe aspekty wogóle nie są wyceniane i objęte odpłatnością ( @-ta idea kontraktów i urzędników NFZ, MINISTERSTWA ZDROWIA, MiNISTRA ZDROWIA ( poprzednich i obecnego )!?
- oczywiście koszte faktycznie występujące są najczęściej olewane i ponoszone przez płatników ubezpieczeń we formie pogorszenia standartu ich obsługi,
- Forma i sposób prowadzenia samych rozmów w przedmiotowwym temacie wyraźnie dowodzi, że MINISTER ZDROWIA, JEGO URZĘDNICY, + SAM NFZ to są interesowni nadludzie decydujący o życiu, cierpieniu i śmierci podwłądnych maluczkich @ pacjencików ( brak uznania w rozmowach jako partnera nr 1 organizacji przedstgawicieli ubezpiczonych płatników - pacjentów obecnych i potencjalnych )!!!???

A ci wszyscy urzędasy to w zasadzie:
- wybrani przez NAS w określonym procesie rekrutacyjnym i zatrudnieni przez NAS pracownicy,
- opłacani bardzo dobrze przez NAS za ich ignorancję niekompetencje i @,

O TYM JAKOŚ NIKT NIE PAMIĘTA i nie wyrzuci ich z roboty za to, że np. nie mają pojęcia o: .... .

03.01.2012 godz. 22:31
jerzy7731
W moim przekonaniu pacjenci mogą ( nie muszą ) leczyć się swobodnie w: szpitalach, przychodniach, ... , które nie mają podpisanego kontraktu z NFZ!?

W takim przypadku ubezpieczony pacjent:
- prosi za wykonaną usługę o pełnopłatną fakturę VAT ( rachunek ) ( analogicznie jak recepty z dopiskiem do decyzji NFZ ) z odroczoną płatnością ( np. 2 tygodnie ),
- niezwłocznie przedstawia fakturę NFZ do uregulowania ( bez podawania przyczyn = bo tak płatnikowi ubezpieczenia było wygodniej ( zdrowo rosądkowo )!? ),
- w przypadku odmowy uregulowania faktury przez NFZ wnosi żądanie zapłaty przez NFZ do sądu łącznie z odsetkami za zwłokę i postępowanie sądowe ( ewentualne zorganizowane pozwy zbiorowe ).

Nie jestem prawnikiem lecz w moim przekonaniu decyzja odmowy zapłaty takiej faktury przez NFZ jest niezgodna z:
- na NFZ ciąży udowodnienie podstawy prawnej odmowy zapłaty ( burdel w przepissach w kraju - podstawa prawna wydania i hierarchi tychże przepisów ),
- konstytucją - Dyskryminacja placówek medycznych ( grupy zawodowej lekarzy ), którzy nie mają podpisanego kontraktu z NFZ,
- nie zgodność odmowy zapłaty z dyrektywą unijną: "pacjenci bez granic".
03.01.2012 godz. 19:31
Copyrights © Radio Merkury S.A - Polskie Radio – Regionalna Rozgłośnia w Poznaniu - Wszystkie prawa zastrzeżone.
w górę strony