Masz uwagi? Napisz!
This text is replaced by the Flash movie.
Dzisiaj jest: Środa, 21 lutego 2018 oraz 52 dzień roku. Imieniny: Eleonory, Kiejstuta,
Pogoda w Regionie (więcej
5.4°C

Zmarł Janusz Cegiełła

Publikacja: 31.12.2011 g.17:06  Aktualizacja: 02.01.2012 g.09:16
Zmień rozmiar tekstu
Drukuj

Fot. Antoni Hoffmann Ta informacja zasmuciła melomanów calym kraju, także w Poznaniu. Nie żyje Janusz Cegiełła - jeden z najbardziej znanych polskich publicystów i krytyków muzycznych, znakomity popularyzator muzyki klasycznej. Zmarł w Warszawie. Miał 85 lat.

Janusz Cegiełła pisał książki poświęcone muzyce i jej mistrzom m.in. biografię wybitnego kompozytora Aleksandra Tansmana - "Dziecko szczęścia" czy "Żywoty instrumentów" Janusz Cegiełła pochodził z Łodzi, był żołnierzem AK i powstańcem warszwskim, po wojnie założycielem i pierwszym szefem filharmonii szczecińskiej, potem kierownikiem artystycznym Teatrów Wielkich w W-wie i Łodzi , dyrektorem muzycznym w Polskim Radiu i Telewizji Polskiej, miał w niej autorskie programy, np."Przeboje mistrzów", w Telewizji Poznań zainicjował cykl "Stereo i w kolorze".

Przez lata był związany z Filharmonią Poznańską jako ceniony konferansjer i autor programów koncertowych. Nie ma poznańskiego melomana, który nie byłby pod wrażeniem lektury wnikliwych analiz muzykologicznych Cegiełły. Był członkiem honorowym poznańskiej "Pro Sinfoniki". W latach 70-tych zrealizował wg własnego scenariusza film dokumentalny o "Poznańskich Słowikach" Stefana Stuligrosza.  Pogrzeb Janusza Cegiełły - w najbliższą środę w Łodzi.

Komentarze (0)
Copyrights © Radio Merkury S.A - Polskie Radio – Regionalna Rozgłośnia w Poznaniu - Wszystkie prawa zastrzeżone.
w górę strony